Sen jest jednym z kluczowych czynników rozwoju naszych maluszków. To w jego trakcie ich małe organizmy regenerują się, a mózg przetwarza nowe informacje, umiejętności i emocje których nauczył się w trakcie poznawania otaczającego go świata.
Odpowiednia ilość i jakość snu jest kluczem do prawidłowego rozwoju naszych dzieciaków.
Naszym ukochanym maluchą potrzeba wiele więcej snu niż nam dorosłym. Noworodek przesypia około 18 godzin na dobę. Dzielny maluch czy starszak w przedszkolu potrzebuje około 10-12 godzin snu na dobę. Brak odpowiedniej jakości i długości snu może prowadzić do przeróżnych problemów zdrowotnych, emocjonalnych czy powodować trudności w nauce dziecka.
Zbyt krótki sen ma szkodliwy wpływ na metabolizm węglowodorów, co może doprowadzić do cukrzycy. Ciekawym jest również to że deficyt snu i słaba jego jakość prowadzi do nadwagi i otyłości.
Wpływ na to ,ma zaburzona gospodarka hormonalna, wydzielanie leptyny i greliny co skutkuje nadmiernym apetytem.
Wyniki badań opublikowane w “Journal of Pediatrics”*pokazują, że najlepszą porą zasypiania dla małych dzieci jest godzina 20. Umożliwia to nie tylko odpowiednią regenerację, ale także chroni przed problemy z otyłością i nadwagą w póżniejszym okresie życia. Grupę 1000 dzieci zbadano w wieku 4 lat, następnie badanie powtórzono, gdy mieli lat 15.
Wnioski były dość zaskakujące:
-w grupie dzieci, które szły spać o godzinie 20, tylko 1 na 10 było otyłe.
-w grupie dzieci, które szły spać między 20 a 21, 16% było otyłe w wieku nastoletnim.
-w grupie dzieci, które szły spać po 21, aż 23% miało nadwagę.
Sen to również prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka. Organizm maluszka produkuje hormon o nazwie melantolina, odpowiada on za prawidłowy rytm dobowy i pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Dzieciaki które regularnie się wysypiają są spokojniejsze , bardziej zrelaksowane i mniej podatne na wahania nastroju.
Odpowiednia ilość i jakość snu wpływa na odporność. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Brak snu powoduje większą podatność na ryzyko różnych chorób. Co oczywiście tyczy ,też nas ,dorosłych.
My dorośli mamy tutaj kluczową rolę jeśli chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków mających wpływ na jakość snu naszych ukochanych.
Oto kilka wskazówek :
– ustal regularny harmonogram snu. Dziecko powinno zasypiać i budzić się o tych samych porach, aby organizm miał czas na odpowiednią regenerację. Ważna jest tu konsekwencja, wiemy to z doświadczenia. Nasza 5 letnia córka zasypia około 20:00 i wstaje o 7:00. Zapewniamy jej odpowiednią długość snu, a sobie miły czas spędzany we dwoje.
-stwórz odpowiednie warunki, wygodne łóżko ,odpowiedni materac ,naturalna i przyjemna pościel,
używana przez nasze dzieci-oczywiście od sleepymoon.pl.
Zapewnij odpowiednią wentylację i temperaturę. W sypialni powinno być około 18-19 stopni celsjusza. Wilgotność w granicach 40-60%, zmierzyć ją można hydrometrem, którego ceny zaczynają sie od 10 zł.
Zbyt wysoka temperatura wysusza błony śluzowe co ma negatywny wpływ na jakość snu.
-Przed snem lepiej ograniczyć kontakt z ekranami, zamień telewizor, tablet czy telefon na czytanie bajek, włącz słuchowisko, a jeśli nie brakuje Ci kreatywności, i dystansu do siebie zostań bajkowym stand-uperem 😉 .
Wspólne wymyślanie bajek to dobry trening kreatywności, dobra zabawa i czas kiedy całą naszą uwagę kierujemy na dziecko budując z nim bliskie relacje.
Miłych snów 🙂
** news.osu.edu/news/2016/07/14/bedtimes-and-obesity/