Wieczorne rytuały

Wbrew pozorom każde dziecko lubi schematy i uporządkowany tryb dnia. (Być może dorośli również?) Gdy dzień chyli się ku końcowi, warto skupić się na naturalnym, wewnętrznym rytmie i zdać się na wieczorne rytuały. Wypracuj odpowiednio dopasowany do Waszych potrzeb rytuał. Gwarantujemy, że znacznie ułatwi to cały proces zasypiania. A kładzenie dziecka do łóżka stanie się pięknym zakończeniem równie pięknego dnia. Sen zapewni regenerację i pozwoli naładować baterię na kolejny dzień świetnej zabawy. Pamiętaj, że zdrowy sen to istotny element zdrowego trybu życia.

Omówmy przykładowy wieczór. Proszę potraktujcie ten opis jako inspirację. Pamiętajcie, że każdy rodzic powinien wypracować  wieczorny rytuał samodzielnie. Oczywiście w porozumieniu z innymi domownikami, wspólnie tworząc porządek odpowiedni dla Was wszystkich. Z czasem kolejne etapy rytuału wejdą wszystkim w nawyk.

1)      Pora na ostatnią zabawę

Ważne, aby rytuał rozpoczął się codziennie o tej samem porze. Z czasem dziecko samo będzie odczuwało potrzebę wyciszenia, gdy czas rytuału będzie się zbliżał. Ale na początek pomóżmy mu w tym i w określonym czasie zmieńmy rodzaj zabawy na bardziej wyciszoną a mniej dynamiczną. Zabawa w berka czy chowanego to nie najlepszy pomysł tuż przed pójściem spać. Koniecznie zrezygnuj z późnej kolacji oraz monitorów. To nie pomoże.

2)      Kąpiel

Kąpiel i zmiana ubranka dziecka sprawia, że samoistnie dziecko przechodzi z trybu dziennego na nocny. Ciepła i przyjemna kąpiel nie tylko gwarantuje odpowiednią pielęgnuję, ale też relaksuje zmęczone całodzienną zabawą ciałko dziecka. To świetny moment na czesanie włosków czy delikatny masaż. Nie zapomnijcie o ząbkach! Zwróć uwagę na piżamkę. Wybierz naturalny materiał i odpowiedni rozmiar, tak aby zapewniała maksymalny komfort snu.

3)     Odpowiednia atmosfera w sypialni

W tym czasie, kiedy dziecko pozostaje pod odpowiednią opieką, możemy  przewietrzyć sypialnię oraz zasłonić zasłony. Naszykować zestaw ulubionych książeczek i zapalić lampkę nocną. Zerknij, czy pościel wygląda zachęcająco. Czy zwierzątka nadrukowane na pościeli uśmiechają się prosto w stronę Malucha? Pamiętaj, że pościel dla dzieci powinna być regularnie prana. A wzór i kolor pościeli powinien być odpowiedni dla Twojego dziecka. Wybierz wzory, które mu się podobają, lub te, które pasują do wystroju pokoju. Sprawdź wzory, które proponujemy, znajdziesz je tutaj.

4)      Przytulanie

Czy już wszystkie fizyczne potrzeby dziecka zostały zaspokojone? Jest czyściutkie, kolacja już tak mocno nie ciąży na brzuszku, ostatni łyk wody, ostatnia wizyta w toalecie, wszystkie zdarte kolanka opatrzone, gumki z włosów zdjęte, przytulanki okryte… Och, dużo tego. Wreszcie możemy, naprawdę, pójść spać. Czas na przytulanie i czytanie bajek. Każdy rodzic wie, że czytanie dzieciom jest kluczowe dla jego rozwoju. Więc pora na książkę. Wybierz historię, która zainteresuje dziecko ale nie będzie wzbudzała negatywnych emocji. Między innymi od nastroju i atmosfery, które będą towarzyszyły dziecku  przed zaśnięciem, zależy jakość jego snu. Nie bagatelizujmy ostatnich chwil przed snem. Są niesamowicie istotne.

5)      Ostatni buziak

Każdy rytuał ma swój początek, przebiega etapami i zdecydowanie się kończy. Jak sztuka teatralna. Jak kończy się rytuał przeprowadzany przez Ciebie? Czy wychodząc z pokoju dziecka, zostawiasz mu uchylone drzwi? A może cichutko gra jego ulubiona kołysanka? Czas na ostatni buziak. Przykryj Maluszka kołderką. Może ulubiona lalka Twojego dziecka też ma swoją poduszkę i kołderkę?

Dobranoc! Śpij słodko!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *