Historia bawełny, wszystko o bawełnie.

Sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie naszych Dzieci. Istotnym elementem zapewniającym dobry wypoczynek jest posiadanie odpowiedniej bielizny pościelowej wykonanej z naturalnych , zdrowych dla naszych dzieci, materiałów.

Odkrywcy bawełny

Historia bawełny sięga 12 tyś lat p.n.e.  Wówczas znana już była Egipcjanom.Jej włókna znaleziono w jaskiniach Meksyku, datowane są na 7 tyś lat p.n.e. Pierwsze źródła pisane pochodzą z  ponad 3 tyś lat temu, ze świętych pism Wed, dla ludów zamieszkujących Indie.500 lat później tak o nie pisał Herodot:  „Rosną tam dziko drzewa, których owocem jest wełna piękniejsza i lepsza od owczej. Mieszkańcy Indii wytwarzają z tej drzewnej wełny swe odzienie” W Europie znana była w pierwszych wiekach naszej ery, gdzie kupcy Arabscy przywozili ją do krajów  basenu morza śródziemnego.

Początki popularności bawełny w Polsce to XIX wiek, pierwszą mechaniczną tkalnię otworzono w Łodzi w 1872 r. Wówczas to miasto stało się stolicą włókiennictwa w Polsce, którym pozostaje po dziś dzień.

Od wielu tysiącleci należy do najbardziej zaufanych i popularnych włókien na świecie. Trwałość, jej oddychające właściwości, naturalne pochodzenie to jej nieprzemijające atrybuty. Bawełna występuje w różnych długościach włókien, krótkich, średnich i długich. Długie włókna charakteryzują najlepszą jakość bawełny i z takich tworzone są nasze pościele i prześcieradła.

Gdzie rośnie bawełna?

Bawełna powstaje z krzewu o tej samej nazwie, znamy około 40 jej gatunków z czego 5 wykorzystywanych jest do produkcji włókienniczej. Najwięksi jej obecnie producenci to Chiny, Indie i USA ,gdzie bawełna używana jest , między innymi ,do produkcji tak przez wszystkich lubianych dolarów 🙂  Rośnie również w ciepłych rejonach naszego kontynentu w Grecji i Hiszpanii. W Polsce mamy zbyt krótki okres wegetatywny aby móc hodować ten krzew.

Co ludzie robią z bawełny?

Bawełna wykorzystywana jest głównie do produkcji tkanin. Naturalna kurczliwość bawełny to 6%, w Polsce określa ją norma PN-P-84004: 2003.

Tkanina, której używamy do tworzenia naszych pościeli i prześcieradeł pochodzi z serca Polskiego włókiennictwa, z miasta Łodzi i oczywiście spełnia powyższe wymagania. Po praniu dobrze jest rozwiesić i naciągnąć produkty z bawełny, w ten sposób unikniemy nadmiernego jej kurczenia. Bawełna dobrze znosi temperaturę prania do 60’C, należy prać zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi na metce.

Piekne pościele, wykonane z certyfikowanej bawełny, stworzone przez troskliwych rodziców dla naszych dzieci do kupienia tutaj.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *