Dawno, dawno temu… Wspólne czytanie przed snem.

Opowiadanie dzieciom bajek rozbudza ich ciekawość i chęć do marzeń. Te parę minut przed snem, które poświęcisz na czytanie książki lub snucie niesamowitych opowieści z pewnością przyniesie wiele korzyści, i to obu stronom: rodzicom i dzieciom.

Zalety czytania bajek przed snem

Pomaga dzieciom zasnąć

Kiedy przychodzi czas na opowiedzenie historii, ważne jest, aby robić to w odprężającej i spokojnej atmosferze. Intencją jest, aby bajka na dobranoc i uspokajający głos rodziców pomogły dziecku spokojnie zasnąć.

Pobudza wyobraźnię

Smoki, elfy, księżniczki i rycerze… Historie najpierw opowiadane przez rodziców, a potem czytane na głos, są doskonałym narzędziem do pobudzania wyobraźni i kreatywności dzieci. Zrezygnujmy z monitorów. Nic nie rozbudza tak wyobraźni jak słuchanie bajek, a szczególnie opowiedzianych przez najdroższą osobę na świecie. Czy ulubiona lalka nie może stać się księżniczką? Może Śpiącą Królewną w swojej wyjątkowej pościeli, specjalnej pościeli dla lalek?

Rozbudza zainteresowanie czytaniem

Przyzwyczajanie przedszkolaków do słuchania bajek i posługiwania się książkami pomaga stymulować ich zainteresowanie czytaniem. Odwiedzaj regularnie lokalną bibliotekę. Od wczesnych przedszkolnych lat. Obecnie biblioteki są bardzo dobrze wyposażone. Wiele z nich dysponuje nawet książeczkami obrazkowymi, dla najmłodszych czytelników. Jeśli zaangażujesz dzieci w wybór książek, poczują się docenione.

Zwiększa koncentrację uwagi i poszerza zasób słownictwa dziecka

Podczas słuchania dzieci zwracają uwagę i zapamiętują najdrobniejsze szczegóły, co jest bardzo ważne dla ich rozwoju poznawczego. Ponadto książki są jednym z najlepszych źródeł słownictwa. Dzieci nauczą się nowych słów i w naturalny sposób włączą je do swojego języka. 

Nadaje otoczeniu przyjemną aurę

Czytanie to czas, w którym dziecko może się wyciszyć, odprężyć i przygotować do snu. Zadbaj, aby otoczenie również temu sprzyjało. Pisaliśmy już o wieczornych rytuałach, wspominaliśmy również o przygotowaniu sypialni. Czy oprócz niesamowitych opowieści, wyposażenie sypialni może dodatkowo pobudzić wyobraźnię dziecka? Dać mu poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pobudzić nieograniczoną fantazję? Piękna lampka nocna, tapeta z bajkowym motywem, poduszka z magicznym nadrukiem. Samolot na pościeli, dzięki któremu sny Twojego Maluszka będą jeszcze barwniejsze (taką pościel znajdziesz tutaj). Sen to czas, w którym wszystko jest możliwe.

Stwarza okazję do przekazywania wartości

Wyjaśnianie dzieciom pewnych rzeczy może być skomplikowane, ale opowieści są Twoimi sprzymierzeńcami. Poprzez krótkie i zabawne historie możesz dzielić się lekcjami i wartościami, które pozostaną z nimi na całe życie.

Obecnie wybór książek jest przeogromny. Dla dzieci w różnym wieku, o różnej tematyce. Czy Twoje dziecko boi się ciemności? Może ma problem z kontrolowaniem emocji? Może nie może rozstać się ze smoczkiem czy peluszką? Z pewnością znajdziesz książkę, która pomoże oswoić się dziecku ze swoimi emocjami i doda otuchy podczas pokonywania wyzwań dnia codziennego.

Stwarza przestrzeń dla rozmowy

Już nic nie trzeba. Dzień się kończy. Czyż nie jest to przyjemne? Uwaga dzieci jest skupiona na Tobie, a Twoja? Teraz jest czas dla Ciebie i Twoich dzieci. Teraz już nie ma „później”, ani „za chwilę”. To czas kiedy możecie swobodnie porozmawiać. O wszystkim. To właśnie w tych chwilach możemy sobie nawzajem coś powiedzieć. Czytanie pomaga w komunikacji nawet w najtrudniejszych tematach. Czytaj, komentuj, porównuj, korzystaj z treści. Dzieci nie zawsze rozumieją co się wokół nich dzieje, książki przybliżają im świat dorosłych. Dobrze napisana książka, dopasowana do wieku dzieci pomaga rozwiać wiele wątpliwości, które rodzą się w małej główce. Dzieci nie zawsze rozumieją, co chcemy powiedzieć, ponieważ używamy naszego dorosłego słownictwa. Historie często ułatwiają komunikację.

Pozwala kolejny raz stać się dzieckiem

Znajdź w sobie dziecko!  Literatura dziecięca to idealne miejsce, by pozwolić sobie na dziecinne marzenia i zanurzyć się w magicznym świecie. Tym razem w najlepszym towarzystwie: towarzystwie swoich dzieci.  Może pamiętasz swoją ulubioną książkę z dzieciństwa?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *