Czy kolor pościeli ma znaczenie? Jaki wpływ mają kolory na nasz sen?

Czy wybierając kolor pościeli, możemy wpływać na jakość naszego snu? Okazuje się, że tak. Wiele badań i obserwacji wskazuje na to, że kolor pościeli może mieć różnorodny wpływ na nasze samopoczucie oraz sen. W niniejszym artykule  przyjrzymy się kolorom, które mogą mieć  wpływ na jakość naszego snu.

Jaki odcień pościeli wybrać, aby spać zdrowo i efektywnie?

KOLOR A EMOCJE

Kolory pościeli mogą wpływać na nasze nastroje i emocje, co z kolei może mieć wpływ na naszą zdolność do zasypiania i komfort snu. Kolor jest związany z różnymi emocjami i aspektami psychologii. Na przykład, kolor niebieski często kojarzony jest z uczuciem spokoju, relaksu i harmonii. Badania sugerują, że sen w pomieszczeniu z niebieską pościelą może być bardziej spokojny i regenerujący. Wybierając niebieski kolor pościeli, możemy poczuć się uspokojeni i bardziej zrelaksowani przed zaśnięciem.

Kolejnym kolorem, który często jest wybierany jako kolor pościeli, jest kolor zielony. Kolor zielony jest związany z naturą, świeżością i równowagą. Sen w pościeli koloru zieleni może przynieść uczucie harmonii i wyciszenia. Równocześnie jest to kolor optymistyczny i świeży. Patrząc na zielone, czujesz relaks i spokój. Może to być szczególnie korzystne dla osób, które cierpią na stres i trudności w zasypianiu. Kolor zielony może działać jak podobnie jak relaksujący masaż: łagodzić nasze zmysły i przygotować nas do spokojnego snu.

Fiolet jest kolorem duchowości i tajemnicy. Związany jest  z twórczością, intuicją i równowagą emocjonalną. Jasny fiolet jest symbolem spokoju, ale również oświecenia.  W wielu systemach wierzeń fioletowy jest kolorem oczyszczenia i uzdrowienia. Fiolet może pomóc w relaksacji i zmniejszeniu stresu. Może sprzyjać snu i regeneracji. Jednak należy pamiętać, że ciemny fiolet zbliżony do czerni,  może być zbyt przytłaczający. 

Marka Sleepy Moon oferuje prześcieradła i pościele w odcieniach błękitu i turkusu. Takie połączenie często kojarzone jest z wodą i relaksem. Zainspirowani usypiającym białym szumem, który kojąco działa na niemowlęta, stworzyliśmy kolekcję o lekko niebieskim, turkusowym odcieniu, wkomponowując je w biel i szarość. Jakie korzyści przynosi nam turkus? Turkus może wpływać na sen poprzez wywołanie uczucia spokoju i równowagi wewnętrznej, inspirując do pozytywnego myślenia. Ponadto jest odzwierciedleniem schludności i porządku. Nasz autorski wzór, stworzony na bazie turkusu i bieli, gwarantuje czysty, niczym niezakłócony i głęboki sen. Użyta przez nas kolorystyka tworzy w sypialni przyjemną atmosferę do snu, co sprzyja zrelaksowaniu umysłu przed zaśnięciem.

Jednym z najbardziej podstawowych odcieni w sypialni jest biel. Szczególnie w pokojach hotelowych. Nie bez powodu. Biel to synonim czystości i świeżości. Śnieżnobiała pościel daje poczucie nieskazitelnej czystości, wręcz sterylności. Okazuje się, że od czystości do spokoju już niedługa droga. Jasne odcienie bieli mogą stworzyć wrażenie przestronności i czystości w pomieszczeniu, co może przyczynić się do uczucia spokoju i relaksu przed snem. Jednak ustrojenie sypialni całkowicie na biało może być zbyt stymulujące dla niektórych osób i utrudniać zasypianie.

Szarość to neutralny kolor, który może różnie wpływać na sen, zależnie od kontekstu. Może on wprowadzić uczucie spokoju i stabilności, ale jednocześnie może być kojarzony z monotonią lub smutkiem. W zależności od preferencji i interpretacji jednostki, szarość może mieć różny efekt na jakość snu

Dlatego biel oraz szarość, należy traktować jako dodatek do wystroju sypialni. Żaden z tych kolorów nie powinien dominować a tworzyć zrównoważoną kompozycję wspólnie z innymi kolorami, zalecanymi do aranżacji sypialni: zieleni, błękitu, turkusu, fioletu.

Śpisz w żółtej pościeli? Kojarzy się z promieniami słońca. Sprawia, że czujesz się pełen nadziei i radości. Jest również bardzo energetyczny i przykuwa uwagę w pocieszający sposób.  Kolor żółty dodaje energii, pobudza do działania, stymuluje optymizm i kreatywność. Brzmi zachęcająco. Jednak nie wieczorem, kiedy potrzebujesz wyciszenia i relaksu. Dlatego ten kolor zalecamy o poranku. Może lepiej, aby Twój kubek do kawy był w tym odcieniu? Sen w pościeli żółtej może nie być tak głęboki, jak przy innych kolorach.

Kolejne kolory, które dodają energii to pomarańczowy i czerwony. Czerwony kojarzony z energią, pasją i aktywnością. Może być pobudzający i zwiększać aktywność mózgu. Natomiast pomarańczowy symbolizuje entuzjazm, towarzyskość i radość życia.

Odzienie żółci, czerwieni i pomarańczy mogą być mniej odpowiednie do snu, zwłaszcza dla osób mających problemy z zasypianiem. Mogą dodawać energii i pobudzenia. A takie właściwości pożądane są raczej podczas urządzania pokojów dziennych niż do sypialni.

INDYWIDUALNE PREFERENCJE

Nie możemy jednak zapominać o indywidualnych preferencjach i doświadczeniach. Każdy człowiek może reagować inaczej na kolory i mieć swoje własne skojarzenia i preferencje. Na przykład, osoba, która lubi intensywne kolory, takie jak czerwień lub pomarańcz, może czuć się zrelaksowana i wygodnie w takiej kolorowej pościeli. Innymi słowy, to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej.

Ważnym aspektem jest również odpowiedni dobór materiałów pościeli oraz ogólnych warunków snu. Odpowiedni materiał i wygoda są równie ważne jak kolor pościeli. Niezależnie od koloru, sen będzie lepszy, jeśli pościel będzie miękka, oddychająca i dostosowana do naszych indywidualnych preferencji.

ZASYPIAJ W KOLORACH

Mając na uwadze powyższe możemy śmiało polecić zasypianie w pościeli o odcieniach błękitu, fioletu, zieleni, turkusu, szarości oraz bieli. Pamiętajcie jednak, że ważne są Twoje potrzeby i Twojego dziecka. Każdy z nas „czuje” kolory inaczej. Dlatego wybieraj pościel zgodnie z naszymi wskazówkami, ale nie zapominaj o swoich własnych preferencjach i doświadczeniach. W końcu to nie my będziemy spać w Waszej pościeli.  

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *