Moje dziecko nie chce spać – 3 mity na temat snu dzieci.

  1. Dziecko, które skończyło 6 miesięcy musi przesypiać całą noc.

Dzieci są zaprogramowane na nocne pobudki, a to dzięki naszym przodkom oraz ich koczowniczemu trybowi życia. Dziecko, którego mama jest blisko, ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, bez trudu zaśnie po wybudzeniu. Jeśli mama jest daleko, maluszek najprawdopodobniej uzna to jako stan zagrożenia i zacznie płakać, co wydłuży i utrudni proces ponownego zaśnięcia. Należy pamiętać, że nie jest to forma manipulacji rodzicem lecz mechanizm obronny dziecka, który w czasach migracji plemion służył utrzymaniu mamy w pobliżu lub przywołaniu innej osoby dorosłej.

2. Dziecko musi zasypiać samodzielnie, a trening zasypiania to dobra inwestycja.

Która z mam nie słyszała, że nakarmione i odłożone do łóżeczka dziecko powinno bez problemu usnąć w nim samo. Albo, że w żadnym wypadku nie można dziecka bujać, kołysać, przytulać bo to buduje złe nawyki, a płacz dziecka to czysta manipulacja? Po dłuższym czasie treningu samodzielnego zasypiania, wielu przepłakanych przez dziecko nocach rzeczywiście nadchodzi czas kiedy dziecko w ciszy zasypia samo w łóżeczku. Dziecko poddaje się w bezsilności, a długotrwałe wypłakiwanie się może mieć bardzo negatywne skutki dla mózgu niemowlęcia, ponieważ dziecko wytwarza wtedy zbyt duże ilości kortyzolu. Jeśli chcemy zapanować nad płaczem dziecka, wsłuchajmy się w potrzeby dziecka, dostosujmy się do jego naturalnego biorytmu, reagujmy na płacz malucha i bądźmy przy nim, kiedy nas potrzebuje.

3. Spanie z rodzicami ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Najlepiej żeby dziecko umiało zająć się sobą, zostawało chętnie pod opieką innych osób, nie grymasiło przy jedzeniu i spało samo w swoim pokoju. Pamiętajmy, że zbytnie dążenie do samodzielności dziecka często niczego nie przyspiesza. Dzieci, które śpią z rodzicami w przyszłości są niesamodzielne i zbyt uzależnione od opiekunów. Wręcz przeciwnie – dzieci rodziców podążających za ich potrzebami często szybciej same decydują o separacji z opiekunami, kiedy oczywiście poczują, że są na to gotowe. Dodatkowo wsólne spanie posiada wiele zalet. Ułatwia nocne karmienie piersią i ponowne zasypianie, a także wydłuża czas snu i pozytywnie wpływa na jego jakość.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *